Sedací pytle pro celou rodinu
Sedací pytle se mohou pochlubit velmi dlouhou a bohatou historií. V moderních dějinách lidstva jsme se s nimi poprvé seznámili před více než padesáti lety, ovšem je velmi pravděpodobné, že jejich předchůdci byli součástí vybavení příbytků již mnohem dříve. Pokud tomu tak bylo, tvořily jejich výplně výhradně přírodní materiály, s nimiž se ovšem můžete setkat u některých výrobků i dnes. Jsou to např. pohankové slupky či pšeničné otruby. Posezení na takovém pytli či polštáři je velmi pohodlné, ovšem jednu nevýhodu to přece jen má – velmi vysokou hmotnost. Kupříkladu pro velký vak pro dospělého člověka, který na něj rozloží váhu celého těla, by hmotnost výplně přesahovala 50 kg.
Výrobci moderních sedacích pytlů a vaků sází na polystyrenové kuličky. Hmotnost největších vaků je pak díky polystyrenové výplni mnohem nižší, zhruba kolem osmi kilogramů. Kuličky se označují zkratkou EPS a pro výplně vaků jsou určeny jen takové, jejichž velikost a tuhost je přibližně shodná. Jen tak lze zaručit optimální vlastnosti, tedy zejména flexibilitu a pohodlné posezení.
Záleží i na potahu
Materiálů potahů je na trhu celá řada a není zrovna snadné se v nich vyznat a vybrat ten správný. Zvolíte-li např. bavlnu (manchester), bude vak velmi hebký a příjemný na dotek, ale dá vám více práce udržet jej v čistotě. Bavlněné látky se také snáze protrhnou či jinak poškodí. Proto si vám dovolujeme navrhnout poohlédnout se po potahu z nylonového vlákna.
Nylon je velmi pevný a odolává i náporu zvířecích drápků či neposedných dětí. Na omak je také příjemný, i když to samozřejmě není samet či polyesterový mikroplyš. Vaky s nylonovým potahem můžete snadno přenášet z místnosti do místnosti a nosit je i ven na zahradu, nic takového jim neublíží. Jejich velkou výhodou jsou také výrazné pastelové barvy, takže pokud vsadíte např. na červenou, růžovou, tyrkysovou, hráškově zelenou, nebesky modrou či zářivou žlutou, vyzdobíte byt něčím krásným a zároveň veselým.