Kde se vzalo pexeso?
Při dlouhých zimních večerech, či na letní dovolené, jistě mnozí z vás vytáhnou pexeso, které skvěle zabaví nejen vaše děti, ale také vás dospělé. U této hry se skvěle pobavíte, a navíc si všichni procvičíte paměť i vaši pozornost. Je to sice jednoduchá, ale zároveň napínavá hra, která zaujme všechny hráče od tří do sta let. Kde se ale pexeso vlastně vzalo?
Ryze český vynález
Opravdu, pexeso je jen a jen český vynález! Nejenže není uvedeno v žádném zahraničním slovníku, ale zrodilo se postupně v počátcích padesátých let v Praze na Letné. Zde byl totiž tehdy šestnáctiletý Zdenek Princ, který vypomáhal při vzniku mozaiky „Kristova křtu“ podle návrhu Maxe Švabinského, tak okouzlený tímto malířským a sochařským uměním, že si sám doma začal kreslit návrhy na hru, která byla založena na principu vyhledávání shodných obrázků. Začal ji tehdy říkat „Obrázková mozaika“. Tu postupně zkoušel hrát společně se svými známými, a postupně ji také vylepšoval.
Již přes padesát let
Pexeso již slavilo v roce 2015 padesáté výročí. Tenkrát Zdenek Princ už jako skaut hrával a především vymýšlel různé hry, a protože byl také velmi výtvarně nadaný, také je vyráběl. Rád se zabýval také encyklopedickými znalostmi, a tak například z prospektů měst vystříhal pro kamarády důležité budovy a nalepil je na kartičky. V roce 1965 se Princ stal spoluzakladatelem a redaktorem nakladatelství Pressfoto, které vydávalo především kuchařky, pohlednice, cestopisy i jiné knížky. Zde se rozhodl, že tuto hru vydá. Nápad se líbil, a tak k tomuto kroku nebylo daleko.
První téma bylo jasné
A protože to bylo v době, kdy zrovna v kinech běžely Mayovky, a lidé lačnili po fotkách herců Vinnetoua a Old Shatterhanda, bylo téma prvního pexesa jasné. Na Barrandově pan Princ dostal obrázky filmových hrdinů i dalších indiánských témat, které navíc doplnil vlastními kresbami. Pexeso mělo takový úspěch, že ho vytiskli hned v nákladu 10 000 kusů, a brzy následovaly další série.