Proč je čištění vlněných koberců tak drahé
V mnoha kancelářích, ať už na úřadech či ve firmách, najdeme koberce. To platí také o hotelových pokojích, jednacích sálech a dalších podobných místnostech. Důvod je samozřejmě prostý – vypadá to rozhodně lépe než klasické lino, a vytváří to mnohem příjemnější atmosféru, která přispívá k pohodě všech zúčastněných a tím i k úspěchu jednání.
Ovšem koberec se snadno zašpiní, zvláště na těchto veřejných místech, kde po nich lidé chodí nepřezutí v botách. Veškerá špína a prach z venkova se tak dostane do něj. A vzhledem k tomu, že by měl stále vypadat dobře, je jeho pravidelná údržba nutná.
Ta je obvykle svěřována profesionální firmě. Ta má totiž prostředky určené přesně k této práci, a zaměstnance vyškolené v tom, jak jej vyčistit bez toho, že by jej poškodili. Zde ovšem záleží především na typu koberce, hlavně tedy na materiálu, ze kterého je vyroben.
Za jedno z nejnáročnějších je považováno čištění vlněného koberce, zvláště pokud jde o pravou vlnu. A je pravda, že běhoun z tohoto materiálu není sám o sobě levná záležitost. Není tedy divu, že pokud jej již daná firma či úřad koupí a někam umístí, chtějí, aby jeho životnost byla co největší.
Problém s jeho údržbou je ovšem podobný, s jakým se setkáváme u vlněného oblečení. Voda, ve které je rozpuštěn čisticí prostředek, nesmí být příliš horká, jinak se jednotlivá vlákna spaří. Zároveň nemůže být studená, neboť pak by čištění bylo prakticky nemožné.
Také není možné použít jakýkoliv běžný prostředek. Příliš agresivní by totiž mohl způsobit poškození struktury a slepení jednotlivých vláken, nehledě na ztrátu tvaru a dalších vlastností. To však může být problém, pokud musíme odstranit například skvrny od kávy, které jsou, přiznejme si, v kancelářích poměrně časté.
Nelze se tedy divit, že si za tuto práci firmy účtují více peněz. Jistě, plocha nemusí být největší, ale jejich zaměstnanci s tím budou mít mnohem větší práci, a navíc i použité prostředky jsou dražší. A to je to, co onu cenu tvoří.